رویداد جدولیف ـ اسفند ۱۳۹۷

rx online

گزارش رویداد جدولیف: ۱۱ تا ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ـ موزه ملی علوم و فناوری ایران

به مناسبت سال جهانی جدول دوره‌ای عنصرها، رویداد آموزشی «جدولیف» در شعبه فرهنگان موزه ملی علوم و فناوری ایران برگزار شد. در این رویداد دانش‌آموزان در فضایی صمیمی و شاد با رقابت، بازی و سرگرمی، با نقش و کارکرد عنصرها در زندگی خود آشنا شدند.

فیلسوفان یونانی ۲۰۰۰ سال قبل اعتقاد داشتند که همه موجودات و اجسام در جهان از ترکیب چهار عنصر آب، باد، خاک و آتش به وجود می‌آید. آن‌ها علاوه بر خواص اجسام، حتی خلق‌و‌خو، روحیات و وضعیت سلامت افراد را نیز به نوع ترکیب شدن این عنصرها نسبت می‌دادند. امروز در سایه تلاش‌های دانشمندان، از قرن هفدهم تاکنون، می‌دانیم که همه مواد از اتم‌های عنصرهای شیمیایی تشکیل می‌شوند. عنصرهایی که نام بسیاری از آن‌ها را روزانه می‌شنویم، مانند کربن، اکسیژن، گوگرد، هیدروژن و …. این عنصرهای شیمیایی که در حال حاضر ۱۱۸ نوع آنها شناخته شده است و در قالب جدول دوره‌ای طبقه‌بندی می‌شود، نقش مهمی در زندگی روزمره و حتی آینده ما دارند.

در این رویداد نیز بازدیدکنندگان در چهار گروه با بازیگرانی در نقش چهار عنصر کهنِ آب، باد، خاک و آتش همراه شدند تا ۱۱۸ عنصر شیمیایی را بشناسند.

هر گروه را علاوه بر بازیگری که در نقش تسهیل‌گر، وظیفه تهییج و تشویق اعضای گروه به مشارکت بیشتر را به عهده داشت، یک آموزش‌گر (از کارشناسان موزه) نیز همراهی می‌کرد. در اولین ایستگاه رویداد دو فیلم آموزشی کوتاه در خصوص شکل‌گیری و منشأ عنصرها در جهان به نمایش در‌آمد.

سپس بازدیدکنندگان با عنصرهای تشکیل‌دهنده بدن انسان، کره زمین و حتی آب و باد و خاک و آتش، در قالب اینفوگرافیک و ماکت آشنا شدند. همچنین در مورد نقش و کارکرد عنصرها در بدن و جایگاه اتم‌های عنصرها در سلسله مراتب مقیاس‌های عالم (از اتم تا کهکشان) مطالبی آموختند.

در ادامه بازدیدکنندگان وارد بخش پرهیجان رقابتی رویداد شدند؛ بخشی شامل چهار بازی (مدل‌سازی، شناخت عنصرها، کاربرد عنصرها و پانتومیم) که در هر یک از آنها شرکت‌کنندگان با مشارکت یکدیگر و داوری آموزش‌گر تعدادی امتیاز (یا الماس) جمع می‌کردند تا در صورت دریافت بیش‌ترین الماس برنده رقابت شوند.

بازی مدل‌سازی

بازی کاربرد عنصرها

در قلب رویداد سازه‌ای از جدول مندلیف قراد داده شده بود که در طول برگزاری مسابقه، مخاطبان برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص عناصر ۱۱۸ گانه شیمیایی به آن مراجعه می‌کردند و در پایان هم پس از دریافت هدایایی فرهنگی از موزه علوم و فناوری، با آن عکس یادگاری می‌گرفتند.

 

رویداد جدولیف اولین رویدادی بود که موزه ملی علوم و فناوری در راستای رسالتی که برای ترویج علم در میان همه اقشار جامعه دارد و به مناسبت سال جهانی جدول دوره‌ای عنصرها (۱۵۰ سالگی جدول مندلیف) برای دانش‌آموزان دبیرستانی طراحی و اجرا کرد. این موزه برنامه‌های متنوعی را در طول سال ۱۳۹۸ به همین مناسبت اجرا خواهد کرد.