رکورد قدیمی‌ترین پوستر دیواری جدول دوره‌ای شکسته شد

رمزگشایی از ترکیب شیمیایی موزاییک‌های شهر باستانی پمپئی
۱۳۹۸/۰۲/۲۹
ثبت رکورد جهانی چیدن عنصرهای جدول دوره‌ای
۱۳۹۸/۰۲/۲۹

رکورد قدیمی‌ترین پوستر دیواری جدول دوره‌ای شکسته شد

رکورد قدیمی‌ترین پوستر دیواری جدول دوره‌ای که در انبار دانشگاه سنت اندروز بریتانیا پیدا شده و در سال ۱۸۸۸ میلادی خریداری شده بود، شکسته شد. رکورد جدید متعلق به یک نسخه دست‌نویس است که گمان می‌رود خودِ مندلیف آن را سفارش داده است (البته رکورد قدیمی‌ترین پوستر چاپ‌شده هنوز متعلق به دانشگاه سنت اندروز است). این نسخه در سالن سخنرانی ساختمان شیمی در دانشگاه سنت پترزبورگ روسیه به نمایش گذاشته شده است.
قدمت این پوستر به سال ۱۸۷۶ میلادی برمی‌گردد و بدون شک سال‌ها برای تدریس از آن استفاده شده است. این نسخه دقیقاً هفت سال پس از آنکه مندلیف به سیستم دوره‌ای عنصرها رسید، با استفاده از رنگ روغن و روی بومی که درون قابی چوبی قرار دارد کشیده شده است. این پوستر طی این سال‌ها چند بار بازسازی شده که آخرین بازسازی آن به اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی برمی‌گردد.
این نقاشی زمانی که دانشگاه در اوایل دهه ۱۸۹۰ میلادی ساختمان جدیدی برای دانشکده شیمی ساخت، به محل فعلی آن منتقل شد. پیش از آن احتمالاً در ساختمان اصلی دانشگاه که مندلیف هم در آن درس می‌داد آویخته بوده است. اساتید این دانشگاه می‌گویند که در حال حاضر در حال جستجوی آرشیوهای انجمن فیزیک و شیمی روسیه هستند تا اطلاعات بیش‌تری دربارۀ تاریخچه این جدول تناوبی نقاشی‌شده به‌دست آورند.

منبع:

https://www.chemistryworld.com/news/new-candidate-for-oldest-classroom-periodic-table-emerges-in-russia/3010467.article

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *