رمزگشایی از ترکیب شیمیایی موزاییک‌های شهر باستانی پمپئی

هشدار دانشمندان درباره تمام شدن عنصرهایی که در ساخت گوشی‌های موبایل به کار می‌روند
۱۳۹۸/۰۲/۲۹
رکورد قدیمی‌ترین پوستر دیواری جدول دوره‌ای شکسته شد
۱۳۹۸/۰۲/۲۹

رمزگشایی از ترکیب شیمیایی موزاییک‌های شهر باستانی پمپئی

دانشمندان با استفاده از طیف‌سنج‌های قابل‌حمل، موزاییک‌های شهر باستانی پمپئی در ایتالیا را تجزیه و تحلیل کرده‌اند تا ببینند کاشی‌های رنگانگ به‌کاررفته در آن‌ها از چه موادی ساخته شده است. به گفته دانشمندان، کار روی ترکیب این کاشی‌های مکعب شکل که رنگ‌های مشکی، سفید، نارنجی و قرمز دارند، چالش جذابی از منظر شیمی و باستان‌شناسی است، به‌ویژه که نمونه‌برداری از این موزاییک‌ها به منظور انتقال به آزمایشگاه امکان‌پذیر نیست.
آن‌ها با استفاده از تجهیزات قابل‌حمل به بررسی طیف‌های رامان، پرتو ایکس، فلوئورتابی و زیرقرمز کاشی‌ها پرداخته‌اند تا ترکیب عنصری آن‌ها را مشخص کنند. نتیجه این بود که کاشی‌های سیاه‌رنگ از فلزاتی مانند آلومینیم، سیلیسیم، پتاسیم و آهن غنی هستند که دلیل آن، وجود کانی‌هایی مانند دیوپسید، فلدسپار و لوسیت است. ترکیب عنصری این کاشی‌ها شبیه‌ به سنگ‌های آتشفشانی سیاه‌رنگ است که با توجه به نزدیکی کوه آتشفشانی وزوو، هنرمندان اهل پمپئی احتمالاً این کاشی‌ها را با استفاده از سنگ‌های به‌دست‌آمده از این کوه ساخته‌اند.
از سوی دیگر مشخص شده که کاشی‌های سفید، نارنجی و قرمزرنگ به‌طور عمده از کلسیت ساخته شده‌اند که یک کانی از کلسیم کربنات است؛ اما در کاشی‌های قرمز و نارنجی میزان بالاتری از آهن موجود است که نشان می‌دهد این کاشی‌ها با افزودن لایه‌ای از کانی قرمزرنگ هماتیت (آهن اکسید) روی کلسیت، رنگ‌آمیزی شده‌اند. دانشمندان با استفاده از نوعی لیزر ضخامت این لایه رنگ را نیز اندازه‌گیری کرده‌اند.
به گفته این دانشمندان، در تمامی این مطالعات از تکنیک‌های غیرتخریبی استفاده شده است که نه تنها به این اشیاء باارزش آسیبی نمی‌رساند، بلکه اطلاعات مهمی را به منظور کمک به طراحی روش‌های صحیح برای حفظ و نگهداری آن‌ها در اختیار می‌گذارد. به عنوان نمونه، در این بررسی‌ها علائمی از تخریب در کاشی‌های سفید مشاهده شده که در آنها سنگ گچ (کلسیم سولفات دوآبه) وجود دارد و احتمالاً در نتیجۀ واکنش باران‌های اسیدی با کلسیت به‌وجود آمده‌اند. بنابراین، با توجه به انحلال‌پذیری سنگ گچ در آب، بایستی مراقبت شدیدی انجام شود تا این کاشی‌ها در معرض آب قرار نگیرند.

منبع:

https://www.chemistryworld.com/news/chemical-analysis-reveals-origin-of-pompeian-mosaic-tiles/3010127.article

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *