هشدار دانشمندان درباره تمام شدن عنصرهایی که در ساخت گوشی‌های موبایل به کار می‌روند

کوچک‌ترین جدول دوره‌ای جهان ساخته شد
۱۳۹۸/۰۲/۲۹
رمزگشایی از ترکیب شیمیایی موزاییک‌های شهر باستانی پمپئی
۱۳۹۸/۰۲/۲۹

هشدار دانشمندان درباره تمام شدن عنصرهایی که در ساخت گوشی‌های موبایل به کار می‌روند

چندین عنصر شیمیایی در لیست عنصرهای در معرض خطر قرار گرفته‌اند، زیرا با سرعت زیادی با گوشی‌های موبایل دور ریخته می‌شوند. دانشمندان هشدار داده‌اند برخی موادی که در ساخت تلفن‌های همراه به کار می‌روند به دلیل ذخایر محدودی که دارند و عدم بازیافت، به‌سرعت در حال کمیاب شدن هستند. آن‌ها اعتقاد دارند که برای مقابله با این مشکل، مردم نباید گوشی‌های موبایلشان را زود به زود عوض کنند.
محققان یک جدول دوره‌ای تنظیم کرده‌اند که در آن کمبود منابع طبیعیِ ۹۰ عنصر موجود در طبیعت را مشخص کرده‌اند و جالب است بدانید بسیاری از این عنصرها در ساخت وسایلی مانند گوشی و تلویزیون استفاده می‌شوند. این جدول دوره‌ای مدرن که به مناسبت ۱۵۰ سالگی جدول دوره‌ای طراحی شده بخشی از پروژه‌ای است که با محوریت انجمن شیمی اروپا و با شرکت ۱۶۰ هزار شیمی‌دان از بیش از ۴۰ انجمن مرتبط به شیمی انجام شده است. تنها در اتحادیه اروپا ماهانه در حدود ۱۰ میلیون گوشی هوشمند دور ریخته یا عوض می‌شود.

جدول دوره‌ای جدیدی که ۹۰ عنصر طبیعیِ سازنده همه چیز را نشان می‌دهد.

در ساخت گوشی‌های هوشمند تقریباً ۳۰ عنصر شامل مس، طلا و نقره در سیم‌ها و لیتیم و کبالت در باتری به کار می‌رود. رنگ‌های درخشان صفحه نمایش گوشی‌ها مربوط به عناصر خاک‌های کمیاب مانند ایتریم، تربیم و دیسپروزیم است.
به عقیده دانشمندان، با روند فعلی مصرف عنصرها که مقدار محدودی در طبیعت دارند، در کمتر از ۱۰۰ سال آینده بسیاری از آن‌ها، از جمله عنصرهایی که در گوشی‌های موبایل به کار می‌رود، به اتمام می‌رسند. این برای ما درسی است تا از جهان اطرافمان محافظت کنیم، زیرا این عنصرهای طبیعی تا ابد باقی نمی‌مانند، مگر آنکه بتوانیم بازیافت آنها را با مشارکت همه کشورهای جهان بهبود ببخشیم.
علاوه بر مشکلات مربوط به منابع محدود، نگرانی‌های بسیاری در مورد معدن‌های استخراج برخی از عنصرهای به‌کاررفته در گوشی‌های هوشمند وجود دارد. به طور مثال مشخص شده است که استخراج عناصر خاک‌های کمیاب در چین تبعات زیست‌محیطی وسیعی داشته است یا معادن کبالت در جمهوری دموکراتیک کنگو نگرانی‌های عمیقی درباره مسأله حقوق بشر برانگیخته است.

منبع:

https://www.independent.co.uk/news/science/mobile-phones-elements-periodic-table-endangered-chemicals-st-andrews-a8739921.html

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *